İnşaatlık Kereste

ladinköknar1
LADİN KERESTE

Ladin kerestesi ülkemizde birçok alanda yoğun talebi olan bir üründür. Genellikle marangozluk işleri ve doğramalarda, kutu ve sandık yapımında müzik aletlerinde, tel direği, maden direği, ambalaj ve kağıt, lif odunu, kontrplak yapımında, gemi direği yapımlarında kullanılır.Kerestesi Köknar kereste den daha sarı ve parlaktır. Esnek ve mukavemeti fazladır. Rutubete dayanıklıdır. Her türlü yapı işinde, döşemelerde, merdivenlerde çok kullanılır. Cilâ kabul ettiğinden mobilya işlerinde de tercih edilir. Sanayide kontrplak ve kibrit çöpü imalinde, kâğıt ve sunî ipek elde etmede geniş kullanılma sahaları vardır.

camkereste
ÇAM KERESTE – İNŞAATLIK ÇAM KERESTE
YERLİ VE İTHAL KERESTE ÇEŞİTLERİMİZ – YERLİ ÇAM KERESTE – İTHAL ÇAM KERESTE
Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Çam kereste, gerek ülkemizin doğal orman kaynaklarından karşılanarak, gerekse Kuzey ülkelerinden ithalatı yapılarak sağlanır. Bugün orman ürünleri sektöründe ağırlıkla kabul görmüş Çam kereste, Sibirya’dan ithal edilen Sarıçam kerestedir.Yumuşak dokusu sayesinde Çam kereste kolay işlenebilme imkanı sunar. Bu sebeple masif doğrama işlerinde çok yaygın olarak tercih edilir.
kavak
KAVAK KERESTE

Titrek kavak, Al kavak, Konak kavak, Pramit kavağı ve Kanada kavağı en çok bulunan türleridir. Gövdenin tümü dış odun özelliği gösterir. Al kavak göbek yapmaz. Diğer türleri olgun odunlu ağaçlar gurubuna girer. Bütün kavak türleri dağınık gözeneklidir. Yıl halkaları ve damarları belirli görüntü vermezler. Gözenekleri ve öz ışınları çıplak gözle görünmez.
Çok yumuşak, kaba ve gevşek yapılıdır. Uygun koşullarda az çalışır, aç çatlar, Kolay kesilir, ancak aletlerin kesici ağızlarını çabuk köreltir. Tutkalla iyi bağlantı kurar. Fizik etkilerine dayanımı zayıftır. İyi boyanır. Zor verniklenir.